Dlaczego tak ważny jest trening pewności siebie?

Większość osób nie dostrzega różnicy między samooceną, a pewnością siebie i myli te dwa pojęcia. Samoocena to radość z tego, że się jest, która ma szansę ukształtować się, gdy bliscy okazują nam akceptację bezwarunkową. Doceniają nas takimi, jacy jesteśmy. Z kolei pewność siebie ma związek z poczuciem kompetencji, skutecznością w dążeniu do celu i można ją formować na różnych etapach życia, podejmując się działań zwieńczonych sukcesem. Jednym ze sposobów na wzrost wiary w siebie jest trening pewności siebie.

Dlaczego tak ważne jest, by rozumieć różnicę między pewnością siebie, a samooceną?

Choć pewność siebie i wysoka samoocena idą z sobą w parze i wzajemnie się uzupełniają, ważne, by mieć wysoką samoocenę, nawet jeśli nie jesteśmy pewni siebie. Dlaczego? Ponieważ bez wysokiej samooceny, tracąc zdolność do osiągania sukcesów, możemy poczuć się bezwartościowi. Przykładem są sportowcy, którzy dopóki odnoszą sukcesy, czują się wartościowi, a gdy ich kariera się kończy, popadają w zachowania autodestrukcyjne, nałogi, np. alkoholizm czy depresję. Wysoka samoocena opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma wartość po prostu dlatego, że istnieje, nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Od czego zacząć trening pewności siebie?

Stawiaj przed sobą realistyczne i ambitne cele. Jeśli nie jesteśmy zbyt pewni siebie, warto zacząć od postawienia sobie celu na miarę możliwości, który będzie stanowił wyzwanie. Gdy uda nam się go osiągnąć, możemy podnieść poprzeczkę. W jakie pułapki możemy wpaść podczas dążenia do celu?

  • Przypisujemy sobie winę za porażkę, choć ta zależała od zewnętrznych okoliczności. Rozróżnij na co masz wpływ, a co nie zależy od ciebie.
  • Boimy się błędów. Im więcej ich popełnimy, tym większą wiedzę zdobędziemy, poznamy niedziałające sposoby i zbliżymy się do celu. Traktuj błędy jako okazję do uczenia się, a nie potwierdzenie, że nie warto się starać.

„Aby odnieść sukces, trzeba znać przyczyny niepowodzeń.” Kelly McGonical

  • Brakuje nam konsekwencji. Wiele osób żyje w przekonaniu, że jak znajdą pracę z pasją, to już nigdy nie będą musiały pracować. Tymczasem praca to po postu wykonywanie swoich zadań. Trenuj silną wolę, by opierać się pokusom. Możesz to robić poprzez regularną medytację, wysypiając się, zdrowo odżywiając, to wszystko ma wpływ na to, czy potrafimy oprzeć się pokusie.
  • Zbyt szybko spodziewasz się sukcesu. Jeśli na szkoleniach motywacyjnych wmawia się nam, że możemy wszystko i w dodatku spodziewamy się, że osiągniemy to w krótkim czasie, bez większego wysiłku, co oczywiście się nie dzieje, może osłabić się nasza wiara w siebie. Tymczasem logiczne jest że za każdym sukcesem stoi ciężka praca, lata wytężonej pracy nad własnymi słabościami. Nie czekaj na sukces, pracuj na niego.

Samoocena i pewność siebie nie są dane raz na zawsze. Oznacza to, że nawet jeśli nie wynieśliśmy tego z domu, możemy sami zbudować wysokie poczucie własnej wartości i wiarę we własne możliwości. Pomoże w tym trening pewności siebie pod okiem wykwalifikowanego coacha.

Na temat tego zagadnienia przeczytasz także na: http://mental-power.pl/trening-pewnosci-siebie/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kursy i szkolenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.